10 Luty 2023

Poziomnica – czym jest, do czego służy ?

Mało kto o tym wie, ale poziomnice są narzędziami, które towarzyszą ludziom od wieków - nie jest to współczesny wynalazek.

Mechanizm działania tego przyrządu znany był już w starożytności za sprawą greckiego architekta Teodora z Samos, znanego między innymi z prac przy nowatorskiej pod względem plan

Współczesną postać poziomnicy skonstruował Robert Hooke - genialny matematyk i wynalazca żyjący w XVII w.  Jego narzędzie składało się ze szklanej ampułki napełnionej alkoholem lub eterem z pęcherzykiem powietrza oraz z obsady z podstawą. 


Poziomnica - precyzyjny pomiar

Poziomnica jest narzędziem, którego nie może zabraknąć podczas budowy czy remontu. Wszędzie tam, gdzie liczy się precyzyjny pomiar płaszczyzn koniecznie musi się znaleźć! 

Narzędzie to działa wykorzystując grawitację. Dzięki sile ciążenia, pęcherzyk powietrza zanurzony w cieczy, przemieszcza się w zależności od ustawienia poziomnicy. To pozwala w łatwy sposób określić stopień pochylenia instrumentu w stosunku do danej powierzchni. Inne czynniki wskazujące poziom to promienie laserowe, ciecze z barwnikami fluorescencyjnym oraz woda w poziomnicach typu wężowego.


Poziomnica - budowa

Poziomnice marki SŁOWIK wyróżniają się niezwykłą precyzją pomiaru. Wynika to między innymi z jakości ich elementów konstrukcyjnych. Narzędzia te zawierają libelle, na których niezawodne działanie dajemy aż 30 lat gwarancji.  Są one umieszczane w specjalnej obudowie wypełnionej klejem co daje wytrzymały, jednolity masyw. Dodatkowo zabezpieczone osłonką ochronną. Co więcej, do ich produkcji zastosowano utwardzone aluminium wyprodukowane w Polsce, potwierdzone atestem. Dzięki temu takie narzędzie jest nie tylko precyzyjne ale również niezwykle trwałe. 


Na koniec ciekawostka językowa: poziomnica czy poziomica?


 Poziomica to linia na mapie, poziomnica to urządzenie zwane także libellą, a środowiskowo – was(s)erwagą. Czasem nazwa linii na mapie staje się nazwą urządzenia. Dlatego w słownikach poziomica ma dwa znaczenia, a poziomnicatylko jedno. 

Choć słowniki odsyłają poziomnicę do poziomicy, ich frekwencja w Korpusie Języka Polskiego PWN przemawiałaby raczej za odwrotnym rozwiązaniem.
Mirosław Bańko, PWN

Interesują cię nasze produkty?

NAPISZ DO NAS LUB ZOSTAW NUMER - ODDZWONIMY